MOSKOVA'DA İSTİHBARAT ZİRVESİ

Reuters ve SANA'nın haberi doğrultusunda Türkiye istihbarat başkanı Hakan Fidan Suriyeli mevkidaşı ile Moskova'da görüştü.

Reuters ve Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, Türkiye ve Suriye’nin istihbarat başkanları Hakan Fidan ve Ali Memlük  Rusya’nın başkenti Moskova’da görüştü. Görüşme Suriye ve Türkiye arasında uzun zaman sonra gerçekleştiği farklı kaynaklardan doğrulanan ilk temas olduğu biliniyor.

Her iki tarafta daha önce istihbarat ile ilgili görüşmeler olduğunu belirtti ancak iki taraf arasında böyle üst düzey bir görüşme ilk kez doğrulanıyor.Moskova'da pazartesi günü gerçekleştiği bildirilen görüşmeye yönelik konuşan bir Türk yetkili, İdlib'deki ateşkesi ve "YPG'ye karşı mücadele konusunda olası bir işbirliğini" ele aldığını belirtti

SANA haber ajansında yer alan habere göre Ali Memlük, Suriye'nin egemenliğinin bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün Türkiye tarafından tam olarak tanınmasını istediğini dile getirdi.Haberin devamında Ali Memlük, Türkiyenin Suriye topraklarından "tamamen ayrılmasını" da talep etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a "terörist" demişti.

Hakan Fidan, Pazartesi günü Moskova'da yapılan ve Libya'daki ateşkesi imza altına almak için düzenlenen toplantıda Türk heyetinde yer aldı

Kayır olduğunuz için teşekkürler!
Bir hata oldu tekrar deneyin.
TÜRKİYE'NİN EN GÜVENİLİR HABER SİTESİ