Melih Gökçek Hakkında Terör Suçları Soruşturma Bürosuna Suç Duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, selefi İbrahim Melih Gökçek hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, içlerinde Melih Gökçek’in de bulunduğu 7 kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’na suç duyurusunda bulundu. Başkan Yavaş söz konusu suç duyurusunu; görevi kötüye kullanma, suç örgütüne yardım etme ve terörizmin finansmanı suçlarının işlendiği gerekçeleriyle yaptı. Şikayet dilekçesi,kamu malı taşınmazların tasarlanarak alınmış meclis kararları ve imar değişiklikleri ile FETÖ mensuplarına tahsis edildiği ve 15 Temmuz darbe girişimine uzanan yolda bahsi geçen terör örgütüne maddi menfaat sağlandığı belirtilerek hazırlandı.

Taşınmaz kamu alanlarını satın alanların, zamanında ABB eski Başkanı İ. Melih Gökçek’in dosyalarını temize çıkarmak için çabalamış ve FETÖ’den yargılanan Şadan Sakınan, FETÖ’cü eski Yargıtay Genel Sekreteri Aydın Boşgelmez ve FETÖ’ye üye olmak suçundan yargılanıp ceza alan eski savcı Mustafa Bilgili olduğu öğrenildi. Suç duyurusunda yer alan diğer ismin ise Ahmet Ertürk olduğu . Savcılığa intikal eden suç duyurusunda, alınan taşınmazların imar işlerinin FETÖ’nün İç Anadolu Bölgesi Mali İşlerden Sorumlu olduğu ortaya çıkan Rahmi Bıyık’a ait Doğukan İmar İnşaat Şirketi’ne verildiği bildirildi. İlgili kamu alanında tarihleri tek tek belirterek toplamda 7 kere imar değişikliği yapıldığı belirtildi. Söz konusu inşaat firmasına bölgedeki emsal alanlardaki yapılardan daha fazla inşaat yapma hakkı tanındığı ortaya çıktı.

Savcılığa verilen dilekçede, Gökçek döneminde Büyükşehir Belediyesi kanalıyla yapılan imar değişiklikleri neticesinde haksız menfaat ve kazanç sağlandığı, bu kazançların ise FETÖ’ye finansman sağladığı ileri sürüldü.Şüpheli konumundaki Gökçek’in şikayet konusu imar planları arasındaki farkı ayırt edebilecek mesleki yeterlilikte olduğu, buna rağmen alınan meclis kararlarına karşı dava açmadığı, hukuka aykırı davranarak FETÖ mensubu üçüncü kişilerin haksız menfaat elde etmesine aracılık ettiğine dikkat çekildi.

15 Temmuz’a giden yolda FETÖ’ye rant sağladığı iddia edilen Gökçek hakkında düzenlenen dilekçede, bahsi geçen rantın 2008-2016 dönemleri boyunca devam ettiği, haksız imar düzenlemeleri ile sağlanan rantla 17/25 Aralık’tan sonra da satış yapılarak FETÖ’ye finans sağlandığı ileri sürüldü. Savcılık tarafından yapılacak incelemelerin ardından, Gökçek döneminde FETÖ’nün finanse edildiğini düşündürecek şüpheli tüm konuların yargıya götürüleceği öğrenildi.

Kayır olduğunuz için teşekkürler!
Bir hata oldu tekrar deneyin.
TÜRKİYE'NİN EN GÜVENİLİR HABER SİTESİ